3039RKompakttraktor
- 3-cylindrig dieselmotor med turbokompressor
- PowrReverser™ eller eHydro™ växellåda med två pedaler
- Kompatibel med AutoConnect klippdäck
- ComfortGard hytt (tillval)
För att du till fullo ska kunna utnyttja kraften hos 3R-serien traktorer, utrustas de med många avancerade funktioner som standard. Dit hör fyrhjulsdrift, ett digitalt prestandakontrollsystem och LoadMatch™ - ett otroligt elektriskt effektstyrningssystem för motorn för topprestanda, oavsett tillämpning.
Traktorns spännande formgivning ger ett tilltalande och funktionellt utseende som påminner om de större jordbrukstraktorerna. Några av fördelarna med den nya formgivningen är:
Resultatet ger traktorn ett tydligt utseende och en distinkt känsla.
OBS! Om traktorn är utrustad med fältinstallerat vertikalt avgasrör (tillval) måste det tas bort innan traktorns huv kan öppnas och stängas.
Yanmar 3-cylindriga dieselmotorer i TNV-serien har en hög momentreserv som ger mycket kraft vid tung belastning.
Den här motorn har lägre utsläppsnivåer och lägre buller. Motorn uppfyller alla aktuella utsläppsnivåer för emissionsstandard miljösteg 5.
3033R
3TNV88C Yanmar-dieselmotorn med 1,642 liters slagvolym och naturlig insugning ger 23,7 hk till 3033R-traktorn.
Modell | Antal cylindrar | Slagvolym | Nominellt varvtal | Motorns bruttoeffekt* | Motorns bruttoeffekt (hk) | Kraftuttagseffekt |
3033R | 3 | 1,642 liter | 2 600 | 23,7 kW (31,8 hk) | 32,2 PS | 17,6 kW (23,6 hk) |
3039R
3TNV86CT Yanmar-dieselmotorn med 1,496 liters slagvolym och turboaggregat ger 38,2 hk till 3039R-traktorn.
Modell | Antal cylindrar | Slagvolym | Nominellt varvtal | Motorns bruttoeffekt* | Motorns bruttoeffekt (hk) | Kraftuttagseffekt |
3039R | 3 | 1,496 liter | 2 600 | 28,5 kW (38,2 hk) | 38,7 hk | 23,3 kW (31,3 hk) |
3046R
Den luftkylda 3TNV86CT Yanmar-dieselmotorn med 1,496 liters slagvolym och turboaggregat ger 44,7 hk till 3046R-traktorn.
Modell | Antal cylindrar | Slagvolym | Nominellt varvtal | Motorns bruttoeffekt* | Motorns bruttoeffekt (hk) | Kraftuttagseffekt |
3046R | 3 | 1,496 liter | 2 600 | 33,3 kW (44,7 hk) | 45,3 hk | 25,4 kW (34,1 hk) |
Motoreffekt kW (hk), brutto enligt SAE J1995: 33,34 (45,3) vid 2 600 rpm, PS
Motorn använder modernaste teknik för att optimera bränsleekonomin, förbättra reglering och noggrannhet och minska inverkan på miljön.
Common rail-systemet (CRS) optimerar bränsleekonomin och sänker driftkostnaderna* (jämfört med motorer som inte använder CRS-teknik). Högtrycksinsprutning finfördelar bränslet i mindre partiklar som brinner fullständigare. Det resulterar i förbättrad bränsleekonomi och lägre driftkostnader.
Der elektroniska styrdonet (ECU) ger optimal reglering och noggrann bränslinsprutning. ECU-enheten övervakar och reglerar motorn. Den övervakar kontinuerligt motorns villkor och anpassar bränslemängden till dessa för att säkerställa optimala prestanda och emissioner.
Motorn levereras med ett efterbehandlingssystem. Systemet arbetar automatiskt. Avgasfiltret består av ett dieselpartikelfilter (DPF) som samlar upp de partiklar (PM) som finns i avgaserna. Genom att utnyttja en naturlig reningsprocess, elimineras de flesta PM som stoppats av avgasfiltret av det heta avgasflöde som uppstår vid normal användning. I situationer med lägre temperatur, motorvarvtal eller belastningsfaktor, startas en aktiv rengöringscykel. I denna rengöringscykel, ökas avgastemperaturen genom att extra bränsle sprutas in i dieseloxidationskatalysatorn (DOC) under avgastakten vid normal körning.
Efter många timmars användning kan aska behöva avlägsnas ur avgasfiltret.
Beroende på omgivningstemperatur, luftfuktighet och motorvarvtal och med vilken belastning som traktorn körs, kan partiklar avsättas i DPF och därför kräva rengöring. Filterrengöring bestäms av ett av tre villkor:
När ett av dessa tre villkor uppfylls, kommer en filterrengöring att ske.När ett av dessa tre villkor uppfylls, kommer en filterrengöring att ske. Det finns tre olika metoder för återställning:
Passiv återställning sker naturligt när motorns värmeutveckling är så hög att partiklarna oxideras. Denna automatiska process sker kontinuerligt vid normala driftförhållanden. Ingen traktorikon eller symboler visas på displayen under passiv filterrengöring.
OBS! Passiv filterrengöring kräver ingen åtgärd från föraren, som kan fortsätta arbeta utan avbrott.
Om villkoren (temperatur, belastning eller varvtal) för passiv filterrengöring inte uppfylls, avlägsnas PM genom aktiv filterrengöring.
Reglering av avgastemperaturen (ETM-system; Exhaust Temperature Management) startar och kontrollerar den aktiva återställningen. ETM kan justera flera olika motorparametrar och/eller tillfälligt spruta in en liten mängd bränsle i avgaserna. Bränslet förångas och reagerar kemiskt med diesel-oxidationskatalysatorn för att uppnå en tillräcklig värmeutveckling för att oxidera partiklarna.
Det är viktigt att notera att bränslet aldrig antänds och att det inte finns någon flamma i DOC/DPF.
Liksom passiv återställning kräver inte heller aktiv återställning någon åtgärd från föraren – arbetet kan fortsätta utan avbrott.
I vissa fall där vare sig passiv eller aktiv filterrengöring har lyckats att fullständigt avlägsna PM ur systemet, kan en parkerad filterrengöring behöva ske. Högst sannolikt är den enda gång som en parkerad filterrengöring behöver utföras är när den automatiska filterrengöringen har varit inaktiverad under en längre tidsperiod och flera varningar att aktivera filterrengöringen har ignorerats eller om traktorn har använts enbart för arbeten med låg belastning. Dessutom kan en återställning med parkering behöva göras om den aktiva återställningen avsiktligt har avbrutits ett flertal gånger eller om den har orsakats av defekta komponenter. I dessa sällsynta fall måste föraren parkera traktorn och starta filterrengöringsprocessen.
Den parkerade filterrengöringsprocessen måste aktiveras baserat på traktorns användning och körning. Processen kommer att ta cirka 30 minuter. Se maskinens instruktionsbok.
Systemet övervakar ständigt traktorns sotnivå, och ser till att traktorns prestanda alltid befinner sig i toppkondition. Detta säkrar höga prestanda vid varje tidpunkt.
OBS! Antalet timmar sedan senaste regenerering och sotnivån i procent visas på LCD-displayen.
OBS! När traktorn befinner sig i en filterreningsprocess, färdas i låg hastighet eller är parkerad och motorn drivs, leds avgaserna genom det vertikala avgasutloppet. I alla andra fall leds avgaserna genom det nedåtriktade avgasutloppet. Detta säkrar att föraren utsätts för minsta möjliga värmepåverkan.
Torrluftfilter med säkerhetselement och elektronisk serviceindikator
Den elektroniska serviceindikatorn gör föraren uppmärksam på när luftfiltret måste servas
Dubbla filterelement för ökat motorskydd
Enkelt att serva
Yanmar är ett registrerat varumärke för Yanmar Company Limited.
Traktorerna i 3R-serien är tillgängliga med en exklusiv hydrostatisk transmission (eHydro) med tre grupper.
Sauer-Danfoss® levererar både pump och motor. Det garanterar att komponenterna matchar varandra och ger maximal effektivitet.
Den elektroniska, hydrostatiska transmissionen är perfekt vid arbeten som kräver hög produktivitet, till exempel vid användning av frontlastare eller klippare.
Twin Touch™-fotreglage gör att både gaspådraget och färdriktningen bestäms med ett lätt tryck med foten.
eHydro-transmissionens huvudegenskaper är följande:
Sauer-Danfoss eHydro-transmission används för att ge tillförlitlig drift. Egenskaper och funktioner för ökad hållbarhet:
1) Stor smidd tappaxel med större stödlager som minskar vibrationer och buller.
2) Mittdelen är tillverkad av slitstarkt, gjutet aluminium, som är 10 procent starkare.
3) Transmissionsoljekylare kyler oljan och förlänger dess livslängd.
Till säkerhetsanordningarna hos eHydro-transmissionen hör följande:
John Deeres tvåpedalssystem har flera viktiga fördelar jämfört med konkurrerande traktormodeller med hydrostatisk transmission (HST).
Viktiga fördelar jämfört med konkurrerande HST-traktormodeller:
Integrerade eHydro-funktioner
eHydro-komfortreglagen har integrerats i en enda modul. Kombinationen av funktioner som SpeedMatch™, LoadMatch™, MotionMatch™, och en farthållare av biltyp drar maximal nytta av traktorerna med eHydro-transmission. Alla dessa funktioner är standard på 3R-modellerna och ger användarna en enklare och bekvämare upplevelse.
3R-seriens traktorer är utrustade med eThrottle-funktionen. Denna funktion har konstruerats för att göra traktorn tystare och förbruka mindre bränsle. Med ett enkelt knapptryck, kopplas motorvarvtalet till pedalens läge. Föraren kan i själva verket hålla gaspedalen helt nedtryckt. Motorvarvtalet och traktorns hastighet ökar i takt med att pedalen trycks ned. Detta ökar förarens komfort och bekvämlighet samt bränsleekonomin.
Farthållare av biltyp är standardutrustning på traktorerna i 3R-serien. Farthållaren kopplas till och från elektroniskt och sitter på den högra förarkonsolen.
Den här ikonen indikerar kortare accelerations- och inbromsningssträckor.
LoadMatch är en branschunik funktion som är standard på 3R-seriens traktorer.
Om momentkraven stiger kraftigt minskar transmissionen traktorns körhastighet för att kompensera för den ökade belastningen på transmissionen, maximera momentet till drivhjulen och minimera tjuvstopp.
Reglagen justerar automatiskt LoadMatch-kompensationen beroende på traktortillämpningen. PTO-tillämpningar kräver mindre motorvarvtalsvariation och justerar därför varvtalsnedgången beroende på PTO-varvtalet. Den här justeringen ökar effektiviteten och optimerar motorvarvtalet och det utgående momentet baserat på traktortillämpning.
Normalt är LoadMatch på, men kan stängas av med de högra konsolrelagen.
MotionMatch
MotionMatch, som är standard på 3R-seriens traktorer, finns på den högra konsolen. Den har sju olika inställningar för justering av utrullningen eller hastighetsminskningen när pedalen släpps.
Den här ikonen indikerar längre accelerations- och inbromsningssträckor.
SpeedMatch, standard på 3R-seriens traktorer, förbättrar eHydro-farthållarfunktionerna ytterligare genom att föraren kan ställa in maximihastigheten. När den här funktionen är aktiverad måste föraren trycka ner pedalen helt för att uppnå sin förinställda hastighet. Den här funktionen förbättrar precisionen och säkerheten, särskilt vid tillämpningar med lägre körhastighet.
Rotortillämpningar för markberedning eller sprutning är exempel där SpeedMatch kan användas. SpeedMatch fungerar med de inställda hastigheterna både framåt och bakåt.
OBS! Farthållare av biltyp och SpeedMatch kan användas tillsammans med LoadMatch för att maximera produktiviteten.
Sauer-Danfoss är ett varumärke som tillhör Sauer-Danfoss, Inc.
PowrReverser-transmissionen som är tillgänglig på 3039R-traktorerna erbjuder en hydrauliskt växlad fram/back-transmission. Det möjliggör kopplingsfri skyttelväxling mellan fram och back med en spak för snabbt och enkelt riktningsbyte.
12x12 PowrReverser-transmissionens hydrauliskt aktiverade våta koppling ersätter den torra dragkopplingen. Två kopplingspaket med flera skivor (en fram och en back) aktiveras hydrauliskt när riktningsspaken (fram/backspaken) ställs i fram- eller backläge.
Varje kopplingspaket består av tre stora oljekylda kopplingslameller på 13 cm (5 in.), vilket ger utmärkt värmeavdunstning och förlängd livslängd hos kopplingen.
PowrReversers nyckelfunktioner är:
OBS: 3R PowrReverser traktorer ÄR INTE möjliga med mittmonterad kraftuttag (PTO). Inte från fabrik eller eftermontering.
Förarplatsen har konstruerats för enkel på- och avstigning från traktorn.
Praktiskt placerade pedaler samt flyttade förarreglage ger en ren och plan plattformsdesign, vilket ger föraren gott om benutrymme.
Förarhyttens huvudegenskaper:
ROPS include a built-in isolator for rattle-free operation
John Deeres traktorer med ComfortGard-hytt är några av de mest bekväma, tysta och lättanvända hyttraktorerna som finns. Den här premiumlösningen utvecklades med omfattande kundundersökningar och valideringsverktyg samt några av de mest avancerade designteknikerna.
Följande ComfortGard-hyttraktorer är tillgängliga:
Hyttraktorer är utformade för förare som kräver överlägsen prestanda.
Oavsett om traktorn används för lastning, arbeten med frontmonterat redskap (till exempel snöskottning), klippning, markberedning, arbete med rotorslåtter eller lättare höarbete så har traktorerna med hytt den mångsidighet och den kraft som krävs för att få arbetet gjort, samtidigt som föraren är skyddad mot väder och vind.
Förarna kommer att tycka om det de får med den här hytten – första pluspoängen är att hytten är isolerad. Hytterna har robusta fästpunkter inbyggda i överrullningsskyddet (ROPS) med en unik förskjuten monteringsutformning som ger ytterst tyst drift.
Överrullningsskyddet med fyra stolpar, noggrant planerad interiör och bränsletankens placering vänster bak under förarplattformen ger 360 graders sikt.
Förarna skyddas mot vädret med ett klimatsystem med hög kapacitet som ger värme och luftkonditionering.
Flera funktioner är integrerade i hyttens utformning som ger överlägsen förarkomfort och sikt. De här egenskaperna omfattar:
Tillvalsbelysningen omfattar:
Luftfjädrat tvådelat standardsäte med deluxe-textilklädsel med justerbart ryggstöd och inbyggda armstöd.
Sätets egenskaper:
Viktiga fördelar:
Ljusutrustning
Basljuspaketet för hyttraktorer innefattar:
Hyttraktorkonfigurationer med de tillval som visas nedan är tillgängliga från fabriken:
|
Växellådsalternativ** |
|
Mittmonterat kraftuttag (tillval)*** |
Val av däckspårdimensioner |
|
Val av hydrauluttag (SCV) |
|
Sätesöverdrag |
|
||||
Modell |
Nominell motoreffekt, ECE-R120* |
Kraftuttagseffekt kW (hk) |
PowrReverser™-växellåda |
Hydrostatisk växellåda |
|
R1 klackar |
R3 Turf |
R3 Turf special |
R4 Industri |
Dubbla mittmonterade hydrauluttag |
Dubbelt mittmonterat och |
Luftfjädrad |
|
3033R |
23.6 kW (32.2) |
23,6 |
Ej tillämpligt |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
3039R |
28.5 kW (38.7) |
31,3 |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
3046R |
33.3 kW (45.3) |
34,1 |
Ej tillämpligt |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
X |
*
Nominell motoreffekt, hk ECE-R120, 24,5 kW (32,8 hk) vid 2600 varv/min
slagvolym, 1,6 liter (97.6 cu in.)
Nominell motoreffekt, hk ECE-R120, 27,1 kW (37,3 hk) vid 2600 varv/min
slagvolym, 1,5 liter (91.5 cu in.)
Nominell motoreffekt, hk ECE-R120, 32,8 kW (44,6 hk) vid 2600 varv/min
slagvolym, 1,5 liter (91.5 cu in.)
** PowrReverser™-växellåda inte med hytt – endast med öppen förarplats (OOS)
*** Utan alternativet med kraftuttag i mitten med PowrReverser-växellåda
Säkerheten är inbyggd i alla traktorer i 3R-serien.